Uštiplo vás niečo? Zistite, čo to bolo – a ako si od štípanca pomôcť

Leto je nielen obdobím tepla, voľna a výletov či dovoleniek, ale, bohužiaľ, aj otravného a niekedy nebezpečného hmyzu. Či sa chránime alebo nie, malým červeným fliačikom sa občas nevyhneme. Na to, aby sme sa ich zbavili, je potrebné vedieť, aký druh hmyzu nám ich urobil. Rozoznáte poštípanie pavúkom od štípanca od komára?

Uštiplo vás niečo? Zistite, čo to bolo – a ako si od štípanca pomôcť
(zdroj: unsplash.com)

Pavúky hryzú len v sebaobrane

Najhoršie, čo sa nám môže po uštipnutí hmyzom stať, je alergická reakcia. Ak sa vám urobí mierny opuch, začervenanie alebo vás miesto uštipnutia jemne svrbí, o alergiu pravdepodobne nejde. Horšie už je, ak dôjde k anafylaktickému šoku, ktorý je životu nebezpečný. Ak viete, že ste alergickí na určitý druh hmyzu, je dobré nosiť pri sebe adrenalínové pero, ktoré v prípade núdze použijete.

V našich končinách žije cez tritisíc druhov pavúkov, preto je bežné, že vás občas môže uštipnúť aj pavúk. Pavúky hryzú iba pri ohrození, takže sa nemusíte báť, že ak ste doma spozorovali na strope nejakého križiaka, do rána budete doštípaní.

Pri uštipnutí pavúkom ide obvykle o malé červené pupienky, ktoré svrbia a v niektorých prípadoch v nich nájdete aj malú otvorenú ranku. Inak vyzerá poštípanie tropickým pavúkom, ktoré sa viac podobá uštipnutiu včely s viditeľnými vpichmi. Pri poštípaní klasickým pavúkom si miesto vpichu dôkladne vyčistite a vydezinfikujte, prípadne použite studený obklad alebo antibakteriálnu masť.

Aj komár vám môže zavariť

Uštipnutie komárom rozozná asi každý, ale uštipla vás už mucha? Nemusí ísť pri tom iba o obávanú muchu cece. Pri muche môžete dostať alergickú reakciu na jej sliny, čo sa prejaví začervenaním s malou rankou uprostred.

U múch a komárov sa niekedy môže objaviť aj výraznejšia alergická reakcia, ako zvracanie alebo iné nepríjemné príznaky, okamžite navštívte lekára. V ostatných prípadoch vám bude stačiť aj chladivý gél alebo rozrezaný list aloe vera, ktorý si môžete priložiť na uštipnutie.

Na štípance pomôžu určite aj voľnopredajné lieky z lekárne. Ak hľadáte rýchlu úľavu, využite aj nákup online – navyše so skvelými zľavami, ktoré nájdete na https://www.promokod.sk/.

Postačí aj lyžica – alebo cibuľa

Včela a osa bodajú asi najbolestivejšie. A najvýraznejšie. Zároveň sú ľudia najčastejšie alergickí práve na ne. Opuchnutú kožu s bielym vpichom, ktorý vám osa alebo včela zanechajú, v prípade včely musíte zbaviť aj žihadla. Nikdy ho nevytláčajte ani nestláčajte – dostal by sa vám do rany jed, ktorý je v žihadle obsiahnutý. Jemne ho vyškriabnite koncom nechta a zbavte sa ho.

Na zmiernenie opuchu a štípanca pomáha pri včele a ose cibuľa. Stačí ju prerezať na polovicu a priložiť na postihnuté miesto. Môžete aj zatlačiť. Niekomu postačí aj priloženie a zatlačenie studenej lyžice.

V prípade, že vás poštípe mravec, v mieste uštipnutia sa pravdepodobne objaví začervenanie a svrbenie. Môže pretrvať aj niekoľko dní. V prípade alergickej reakcie sa objaví žihľavka alebo dýchacie problémy, preto je dobré ranu ošetriť včas a použiť studený obklad alebo antihistamínový krém. V prípade veľmi výrazných príznakov opäť doporučujeme návštevu lekára.

S týmito radami ste už teda na leto pripravení – a ak sa vám počas dovolenky a voľna nechce variť, využite napríklad tieto promo kódy Wolt a jedlo si jednoducho objednajte podľa svojich aktuálnych chutí!